National Orienteering Day at Bear Creek Lake Park
Sunday, September 17th, 2006 -- Lakewood

We had a gigantic turnout at the Bear Creek Lake Park meet -- possibly our biggest attendance ever at a local meet. Thanks very much to everyone who attended and especially to those who waited patiently for a start time.

Note: Because of the large number of participants, mistakes may have been made in recording results. Please review the results below and send and email to the Webmaster if we need to make a correction to your Name(s), Course (Yellow1 vs. Yellow2), Finish Time, or Category (Male / Female / Team). We want to get it right, even if it doesn't matter very much to you.

The following people were randomly drawn as winners of the National Orienteering Day door prizes supplied by Brunton:

  • Clay Cozart
  • Daniel Zamoshchin
  • Stephanie Silva
  • Stephanie Powell
  • Douglas Will
  • Scott Coyle

Contact Sherry Litasi to arrange for delivery of your prize: 303-324-2305 or email.


· Course Setter: Adam Feerst
· Meet Director: Sherry Litasi
· String-O: Sherry Litasi
· Registration: Doug Berling, Rich Gostenik, Sherry Litasi
· Beginner Instruction: Brian Coleman, Kathleen Brennan
· Starts: Adam Feerst
· Finish Timing: Adam Feerst, Doug Berling, JP Ingebrigtsen
· Control Retrieval: B. Brooke Mann, John Crowther, JP Ingebrigtsen, Kathleen Brennan
· Barbecue Grill Master: Rich Gostenik

  • Please send an email to the webmaster if your name is misspelled or missing in the results or the volunteer list.


Results


Sprint #1
# Name Class Time Comments
1 Jason Poole M 00:16:21  
2 JP Ingebrigtsen M 00:16:50  
3 Sverre Froyen M 00:21:45  
4 Gordon McCurry M 00:21:52  
5 Steve Levin M 00:23:05  
6 Anders Svensson M 00:24:52  
7 Joe Paniccia M 00:26:25  
8 Eddie Haskell M 00:26:41  
9 Sharon Crawford F 00:27:36  
10 Bob Ward M 00:28:35  
11 John Crowther M 00:28:58  
12 Jennifer Peers F 00:29:03  
13 Dave Balan M 00:29:25  
14 Deborah Doyle F 00:31:35  
15 Sheryl Lehman F 00:32:00  
16 Stephanie Powell F 00:49:10  
17 Don Clever M 00:56:30  
18 Kathleen Brennan F 01:01:13  
19 Iona Mackenzie F 01:07:40  

Sprint #2
# Name Class Time Comments
1 Jason Poole M 00:16:05  
2 JP Ingebrigtsen M 00:16:10  
3 Sverre Froyen M 00:17:49  
4 Steve Levin M 00:21:44  
5 John Crowther M 00:22:30  
6 Sheryl Lehman F 00:34:23  
7 Bob Ward M 00:37:20  
- Deborah Doyle F --:--:-- DNF
- Sharon Crawford F --:--:-- DNF (didn't find #2)

Sprint Combined
# Name Class Time Comments
1 Jason Poole M 00:32:26  
2 JP Ingebrigtsen M 00:33:00  
3 Sverre Froyen M 00:39:34  
4 Steve Levin M 00:44:49  
5 John Crowther M 00:51:28  
6 Bob Ward M 01:05:55  
7 Sheryl Lehman F 01:06:23  

Orange
# Name Class Time Comments
1 Sverre Froyen M 00:32:58  
2 Ken Lotze M 00:37:05  
3 Joe Paniccia M 00:38:48  
4 Gordon McCurry M 00:40:13  
5 Danelle Ballengee F 00:42:00  
6 Carol Johnson F 00:45:49  
7 B. Brooke Mann F 00:46:20  
8 Jennifer Peers F 00:49:28  
9 John Haddon M 01:00:05  
10 Iona Mackenzie F 01:07:10  
11 Yana Gaivoronskaya F 01:08:55  
12 Jessica Kelly F 01:16:30  
13 Nancy Hobbs F 01:17:10  
14 Deb Obermiller F 01:23:24  
15 Jane Haddock & Doug Harness T 01:30:30  
16 Ely Team T 01:33:50  
17 Joe Barlow M 01:36:05  
18 Josh Mayer M 01:39:05  
19 Judy Campbell F 01:39:55  
20 Michelle Dahle & Stephanie Silva T 01:42:22  
21 Cox & Osani T 01:54:45  
22 George Rosenberg M 02:04:10  
23 Doug & Lucas Will T 02:07:55  
24 Meggan & Shelby Michele T 02:08:15  
25 Andrew Vatides M 02:11:10  
26 George Darling M 02:13:00  
27 Brad Hitch T 04:04:00  
- Allyn, Tracy & Sheble T --:--:-- DNF

Yellow #1
# Name Class Time Comments
1 Nathan Spencer M 00:20:33  
2 Iona Mackenzie F 00:28:00  
3 Kyle Rangel & Jina Jacques T 00:34:34  
4 Clay Cozart M 00:41:40  
5 Stephanie Powell F 00:41:50  
6 Tim Kelly Family T 00:43:00  
8 Hunter Sobczak M 00:43:30  
9 Vincent & Kevin Vasina T 00:43:40  
10 Keesey T 00:47:50 Correct Name, Course, Time & Category?
11 Stephan & Patrick Dee T 00:49:00  
12 Jacob, Bill & Anne Lucier T 00:49:10  
13 Zachary Jordan M 00:51:00  
14 Witthohn T 00:51:30 Correct Name, Course, Time & Category?
15 Jim & Andy Eaman T 00:53:45  
16 Michael & Flanders Lorton T 00:56:00  
17 Alex Buck M 01:01:10  
18 Martin Kuchta M 01:09:30  
19 Deb Obermiller F 01:13:00  

Yellow #2
# Name Class Time Comments
1 John Haddon T 00:22:15  
2 Shabalabs T 00:27:20 Correct Name, Course, Time & Category?
3 Madeleine Hallberg F 00:28:30  
4 Bryce Kelly M 00:29:30  
5 Kevin & Vincent Vasina T 00:29:40  
6 Kevin Kelly M 00:37:20  
7 Marcus Holstein M 00:43:20  
7 Gary Kasper M 00:37:50  
8 Hunter Sobczak M 00:40:10  
9 Jacob, Bill & Anne Lucier T 00:42:00  
10 Steve, Becky & Andrew Hathaway T 00:42:10  
11 Tracy, Sheble & Ally T 00:43:30  
12 The Turner Turtles T 00:46:10  
13 Todd Warner M 00:47:40  
14 Art Aspinall M 00:51:25  
15 Jim & Andy Eaman T 00:53:50  
16 Eivor Kuchta T 01:00:20  
17 Magon Wookull T 01:20:30 Correct Name, Course, Time & Category?
18 Ran Birnsy & Brent Roberts T 01:23:10 Correct Name, Course, Time & Category?
19 Birgitta Sigtuidsson & David Harquail T 01:24:17 Correct Name, Course, Time & Category?
20 Ferris T 01:26:45 Correct Name, Course, Time & Category?

White
# Name Class Time Comments
1 Spencer & Shane Nathan T 00:23:25  
2 Wesley Turner & Peter Harwuail T 00:25:55 Correct Name, Course, Time & Category?
3 Vanessa Roux F 00:26:15  
4 James Hourquail & Louise Grundstrom T 00:28:08 Correct Name, Course, Time & Category?
5 Birgitta Sigtuidsson & David Harquail T 00:30:55 Correct Name, Course, Time & Category?
6 The Turner Turtles T 00:31:15  
7 Richard Galaty M 00:40:20  
8 Marcus Holstein M 00:40:50  
9 Hunter Sobczak M 00:42:50  
10 Kevin & Vincent Vasina T 00:45:00  
11 Brent Roberts & Ray Birdsall T 00:46:45  
12 Keesey Scott T 00:46:50 Correct Name, Course, Time & Category?
13 Patrick Dee M 00:48:00  
14 Jacob, Bill & Anne Lucier T 00:54:20  
15 Kevin Counts M 00:57:40  
16 Gary Kasper M 01:02:25  
17 Debra Turner F 01:03:00  
18 Tim Sullivan M 01:04:30  
19 Andy Boudreau M 01:19:00  
20 Eric Ondrejko M 01:24:30  
21 Josh & Kelly Hobilan T 01:24:50  
- Don & Patrick Mackenzie T --:--:-- DNF
- Kelly Blood Scout Team T --:--:-- DNF
- Dmitriy Zamoshchin M --:--:-- DNF

String Course
# Name Class Time Comments
- Arcadia Haskell F --:--:-- Age 3
- Daniel Zamoshchin M --:--:--  
- Carly Poole F --:--:--  

 

DNF = Did not finish (one or more controls missed)
MSP = Mispunched (one or more incorrect controls)
OVT = Overtime

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com