Night-O & Standard Orienteering Meet (May 10 - May 11) at Buena Vista
Saturday, May 10th, 2008

Meet report pending.

Photo.   Photo.


· Course Setter: Sherry Litasi
· Course Vetter: Steve Willman
· Meet Director: Sherry Litasi
· String-O: Bradley Rounds, Maya Rounds
· Control Setting: Sherry Litasi, Steve Willman
· Registration: Fred Crofford, Sherry Litasi
· Beginner Instruction: Kathleen Brennan
· Control Retrieval: Christian Kloser, Emily Kloser, Fred Fleck, Kyle Peter, Maiya Anderson, Mike Kloser, Plamen Djambazov, Roger Truesdale, Ryan Ognibene
· Results: B. Brooke Mann, Sverre Froyen
· General: Christoph Zurcher, Doug Berling, John Crowther, Kyle Peter, Neal Barlow, Sherry Litasi
· Water: Michael Rounds
· Meet Equipment: Doug Berling

  • Please send an email to the webmaster if your name is misspelled or missing in the results or the volunteer list.

Results


Night-O -- Two Hours
# Name Class Time Comments
1 Graham Baird M 01:50:41 270 net pts (270 - 0 OT)
2 Neal Barlow M 01:55:10 270 net pts (270 - 0 OT)
3 Troy Bozarth M 01:54:23 260 net pts (260 - 0 OT)
4 Sverre Froyen M 01:56:14 260 net pts (260 - 0 OT)
5 JP Ingebrigtsen M 01:54:14 250 net pts (250 - 0 OT)
6 Fred Fleck M 01:55:30 250 net pts (250 - 0 OT)
7 Jason Poole M 02:04:14 245 net pts (270 - 25 OT)
8 Ernst Linder M 01:48:20 220 net pts (220 - 0 OT)
9 Dan Nielsen M 01:51:43 220 net pts (220 - 0 OT)
10 Dmitriy Zamoshchin & Brendan White T 01:58:42 210 net pts (210 - 0 OT)
11 Sharon Crawford F 01:51:45 200 net pts (200 - 0 OT)
12 Ryan Ognibene M 01:54:49 200 net pts (200 - 0 OT)
13 Roger Truesdale M 01:57:28 200 net pts (200 - 0 OT)
14 Maiya Anderson & Amy Varble T 01:58:17 200 net pts (200 - 0 OT)
15 John Crowther M 01:58:45 200 net pts (200 - 0 OT)
16 Ken Lotze M 01:47:40 190 net pts (190 - 0 OT)
17 Landis, Landis & Welsh T 01:49:47 190 net pts (190 - 0 OT)
18 B. Brooke Mann F 01:53:01 190 net pts (190 - 0 OT)
19 Douglas Berling M 02:05:12 190 net pts (220 - 30 OT)
20 Darren Hull M 01:59:59 170 net pts (170 - 0 OT)
21 David Wilcox M 01:54:32 160 net pts (160 - 0 OT)
22 Mike Kloser M 02:04:49 155 net pts (180 - 25 OT)
23 Orlyn Skrien M 01:59:32 150 net pts (170 - 20 MSP)
24 Steve Bygren M 01:53:36 140 net pts (140 - 0 OT)
25 Emily Kloser & Christian Kloser T 01:57:35 140 net pts (140 - 0 OT)
26 Carol Johnson F 01:59:11 140 net pts (140 - 0 OT)
27 Kathleen Brennan F 01:56:30 130 net pts (130 - 0 OT)
28 Trevor Pruett M 01:52:27 110 net pts (110 - 0 OT)
29 Dawes Wilson M 01:58:41 100 net pts (100 - 0 OT)
30 Carol Sauceda F 01:44:57 30 net pts (30 - 0 OT)
31 Mike & Maarit T 02:13:15 30 net pts (100 - 70 OT)

Night-O -- One Hour
# Name Class Time Comments
1 Christoph Zurcher M 00:59:55 180 net pts (180 - 0 OT)
2 Juri Peepre M 00:58:48 150 net pts (150 - 0 OT)
3 Sue Grandjean F 00:56:43 130 net pts (130 - 0 OT)
4 Michael Rounds M 00:59:34 110 net pts (110 - 0 OT)
5 Sarah Locke F 00:56:23 70 net pts (70 - 0 OT)

Red
# Name Class Time Comments
1 Ernst Linder M 00:59:50  
2 Mike Kloser M 01:01:33  
3 Graham Baird M 01:03:09  
4 Christoph Zurcher M 01:03:55  
5 Neal Barlow M 01:06:32  
6 Plamen Djambazov M 01:07:47  
7 Fred Fleck M 01:13:13 Visiting from France.
8 Juri Peepre M 01:16:40  
9 Sverre Froyen M 01:19:07  
10 Dan Nielsen M 01:22:15  
11 Troy Bozarth M 01:22:30  
12 JP Ingebrigtsen M 01:23:32  
13 Ken Lotze M 01:23:52  
14 Brendan White M 01:25:09  
15 Ryan Ognibene M 01:26:30  
16 Douglas Berling M 01:27:39  
17 John Crowther M 01:32:22  
18 Susan Grandjean F 01:34:36  
19 Sharon Crawford F 01:36:19  
20 Roger Truesdale M 01:37:55  
21 Michael Rounds M 01:39:32  
22 Dawes Wilson M 01:51:58  
23 Carol Johnson F 01:52:20  
24 B. Brooke Mann F 02:13:07  
- Trevor Pruett M --:--:-- MSP #5. (1:52:27)

Green
# Name Class Time Comments
1 Maiya Anderson F 00:44:14  
2 Orlyn Skrien M 01:03:39  
3 Tina Litasi & Heath Fontenot T 01:18:40  
4 Sarah Locke F 01:33:55  
5 Emily & Christian Kloser T 01:39:28  
6 Kate Chapman F 02:09:42  
7 Kathleen Brennan & Kay Hutchings T 02:15:05  
8 Nancy & Gordon McCurry T 02:16:03  
- Mike and Maarit Meade T --:--:-- OVT. (Finished up through #5.)
- Anne Chapman F --:--:-- DNF. (Skipped #7 & #9.)

Orange
# Name Class Time Comments
1 Darren Hull M 01:05:17  
2 Dmitriy Zamoshchin M 01:06:30  
3 Steve Bygren M 01:24:52  
4 Keri Koger F 01:50:12  
5 Lori Welsh F 01:50:16  
6 E=MC2 (Marc, Carol & Claire) T 02:06:50  
7 Carol Sauceda F 02:17:37  
- Amy Varble F --:--:-- MSP #10. (3:04:05)
- Brian Landis M --:--:-- DNF.
- Mark Smead & Jacob Nelson T --:--:-- DNF.
- Chuck & Carol Smead T --:--:-- OVT. (Found nine controls.)

Yellow
# Name Class Time Comments
4 Kathy Landis F 00:46:02  
5 Mark Smead & Jacob Nelson T 00:52:10  
6 Katia, Martin & Violeta Djambazova T 01:19:22  
7 Jen Evenson & Chad Markle T 01:28:55  
- Chuck & Carol Smead T --:--:-- MSP #7. (0:50:45)
- Fred & Kristin Crofford T --:--:-- DNF.
- Jack Nordell M --:--:-- DNF.

White
# Name Class Time Comments
1 Bradley & Maya Rounds T 00:33:35  
2 Nordell Family T 00:46:00  
3 Brody & Holly Nielsen T 01:02:31  

 

DNF = Did not finish (one or more controls missed)
MSP = Mispunched (one or more incorrect controls)
OVT = Overtime

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com