Orienteering Meet at Kelly Dahl
Sunday, October 4th, 2009 -- Nederland

 
· Course Setter: Rich Kelly
· Meet Director: B. Brooke Mann
· Set-up: Bob Ellis, Troy Bozarth
· E-Punch Coordinator: Bob Ellis
· E-Punch Crew: Bradley Rounds, Maya Rounds, Sherry Litasi
· Registration: B. Brooke Mann, David Carney, Dennis Carney, Juliette Carney
· Beginner Instruction: JP Ingebrigtsen, Troy Bozarth
· Starts: Sheryl Lehman, Steve Levin
· Control Retrieval: Bradley Rounds, Doug Berling, JP Ingebrigtsen, Michael Rounds, Plamen Djambazov, Rich Kelly, Ron Bice, Ryan Ognibene
· General: Bradley Rounds, Maya Rounds

  • Please send an email to the webmaster if your name is misspelled or missing in the results or the volunteer list.


Results


Red
# Name Class Time Comments
1 Leif Anderson M 00:45:04  
2 Plamen Djambazov M 00:53:03  
3 Graham Baird M 00:53:36  
4 JP Ingebrigtsen M 00:59:55  
5 Charlie Nuttelman M 01:03:45  
6 Troy Bozarth M 01:15:41  
7 Tobias Karlsson M 01:16:40  
8 Doug Berling M 01:22:35  
9 John Crowther M 01:25:19  
10 Joel Swisher M 01:28:29  
11 Sverre Froyen M 01:28:55  
12 Max Nuttelman M 01:30:57  
13 Frank Witmer M 01:31:10  
14 Michael Rounds M 01:31:15  
15 Gordon McCurry M 01:37:40  
16 George Scott M 01:38:04  
17 Matt Lundy M 01:38:52  
18 David Lundy M 01:38:56  
19 Joshua & Kirk Teaney T 02:17:00  
20 Jeff Borchardt M 02:23:38  
- B. Brooke Mann F --:--:-- DNF
- Ryan Ognibene M --:--:-- DNF

Green
# Name Class Time Comments
1 Bob Ellis M 00:50:54  
2 Steve Levin M 00:55:05  
3 Ted Holland M 01:15:04  
4 Mike Johnston M 01:25:55  
5 Valentina Shcherbinina F 01:28:27  
6 Sheryl Lehman F 01:29:53  
7 Tom & Wendy Economou T 01:48:42  
8 Mike & Forrest Overmyer T 02:33:20  
9 Tom Turley M 02:42:26  
10 Colby Rickard & Alyce Smith T --:--:-- DNF
- Elizabeth Bramhall F --:--:-- DNF

Orange
# Name Class Time Comments
1 Jim Hodge M 01:00:14  
2 Max & Charlie Nuttleman T 01:03:43  
3 Duncan & Matt Hughes T 01:10:31  
4 Powers & Biondolillo T 01:11:08  
5 Ryan Teter M 01:17:20  
6 Marenakos, Seidel & Carrann T 01:17:43  
7 Kaelin Ellis F 01:20:17  
8 Bryce & Rich Kelly T 01:22:17  
9 Nancy McCurry F 01:22:30  
10 Deborah Doyle F 01:28:44  
11 Erich Montague & Chris Gerard T 01:32:34  
12 Wetlzson & Pinketon T 01:35:27  
13 Lynn Amundsen & Rosie Schler T 01:37:04  
14 Mark Hughes M 01:37:57  
15 Bartmess, Kass & Martin T 01:39:50  
16 Dan Studt & Evangeline Lambert T 01:42:46  
17 Ryan Donaldson & Peter Hertlein T 01:45:28  
18 Nico & Ben Brooks T 01:47:05  
19 Andrew Aster & Matt Thomson T 01:53:25  
20 Erkki & Kay Scott & Tanja Wient T 01:59:41  
21 Jessica & Robin Kelly & Jenna Botuner T 02:07:01  
22 Terry & Paula Malleck T 02:08:26  
23 Sumpton & Hill T 02:15:54  
24 Jen Lavely F 02:22:18  
25 Linda Conte & Linda Gorham T 02:27:25  
26 Niels, Shannon & Evan T 02:30:35  
27 Jody Handerson F 02:43:41  
28 Michael Bellamy & Adam Keefe T 02:46:21  
- Cindy Osmun F --:--:-- MSP (1:38:06)
- Steve Fragleasso & Scott Richey T --:--:-- MSP (1:33:43)
- Nevada Montagu & Karen Sims T --:--:-- DNF
- Sean Cochran M --:--:-- DNF
- Rhiannon Fadeyibi F --:--:-- DNF

Yellow
# Name Class Time Comments
1 Powers & Biondolillo T 00:35:05  
2 Bradley Rounds M 00:47:03  
3 Ryan Donaldson & Peter Hertlein T 00:53:20  
4 Andrew Carlson M 00:54:59  
5 Adam & Hannah Feerst T 00:58:26  
6 Nate Wettesen & Russ Pinkston T 01:02:36  
7 Kristin & Teo Moreau T 01:09:22  
8 McClish Team T 01:15:50  
9 John, Dayna & Ethan Toth T 01:16:00  
10 Ron Bice M 01:30:05  
11 Alisha Valdez & Briana Felton T 02:10:19  
12 Dan & Connor Gravelding T 02:32:04  
- Erin, Cierra & Brian T --:--:-- MSP (2:12:43)
- Matt March & David Hogan T --:--:-- MSP (3:13:19)
- Eric Sumpter & Stephen Hill T --:--:-- DNF
- Chris New Team (GS Troop 708) T --:--:-- DNF
- Graham New Team (GS Troop 708) T --:--:-- DNF
- Sasha & Sydney (GS Troop 708) T --:--:-- DNF
- Bruce Osmun M --:--:-- DNF

 

DNF = Did not finish (one or more controls missed)
MSP = Mispunched (one or more incorrect controls)
OVT = Overtime

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com