Orienteering Meet at Rainbow Falls
Saturday, May 12th, 2012 -- Woodland Park

Anyone who ignored the dreary Front Range weather was rewarded with great conditions at Rainbow Falls. Many thanks to all who attended, and all who volunteered!

Apologies to the two Fountain-Fort Carson competitors who got a Yellow map instead of a CSOL-Orange map. Apologies also to Benjamin Walth; we mistakenly pulled the controls from the Yellow course while he was still out, even though it wasn't yet 4:00 pm.

Photos courtesy of Michael Rounds & Sherry Litasi:

Photo.

Photo.


· Course Setter: Michael Rounds
· Meet Director: Doug Berling
· Control Setting: Bradley Rounds, Doug Berling, Michael Rounds, Sherry Litasi
· Set-up: B. Brooke Mann, Bradley Rounds, Doug Berling, Sherry Litasi, Troy Bozarth
· E-Punch Coordinator: John Crowther
· E-Punch Crew: Bradley Rounds, Sherry Litasi
· Registration: B. Brooke Mann, Doug Berling
· Beginner Instruction: Kathleen Brennan, Michael Rounds
· Starts: Michael Rounds, Troy Bozarth
· Snacks: Claire Kalman, Rob Huber (Air Academy High School)
· Control Retrieval: Andrew Joseph, Chris Ray, Doug Berling, John Crowther, Michael Rounds, R. Scott Lynch, Sharon Crawford, Tom Bagby, William Dargin
· Meet Equipment: Doug Berling
· Post-Race Party Host: Carolyn Atwood

  • Please send an email to the webmaster if your name is misspelled or missing in the results or the volunteer list.


Results


Red
# Name Class Time Comments
1 Mikell Platt M 01:07:09 Laramie Range Orienteering Club
2 Graham Baird M 01:08:23  
3 Troy Bozarth M 01:19:43  
4 Dan Stoll M 01:20:45  
5 Sverre Froyen M 01:26:50  
6 JP Lande M 01:32:49  
7 Colby Rickard M 01:48:07  
8 John Crowther M 01:50:41  
9 Dan Fournier M 01:53:21  
10 Sharon Crawford F 01:55:11  
11 Dennis Carney M 01:58:20  
12 B. Brooke Mann F 02:00:32  
13 Carolyn Atwood F 02:23:05  
14 Carol Johnson F 02:33:45  
15 Charlie Dow M 02:43:14  
16 Mitch Utterback M 02:45:57  
17 Tom, Drew & Bill T 02:50:37  
18 Kip Coval Team T 03:13:35  
- Gøril S. Jones F --:--:-- DNF

Green
# Name Class Time Comments
1 Doug Berling M 01:49:06  
2 Kris Beecroft F 02:15:03  
3 John Haddon M 02:16:59  
4 Dmitriy Zamoshchin M 02:19:28  
5 Valentina Shcherbinina F 02:38:40  
6 Cindy Shellito F 02:50:50  
7 Team C2 (Claire Kalman & Carol Nugent) T 03:00:39  
8 Kathleen Brennan F 03:18:12  
- Robert Leach M --:--:-- DNF
- Chris Ray M --:--:-- DNF
- Joseph Zaremba M --:--:-- DNF

Orange
# Name Class Time Comments
1 Jim Hodge M 01:13:07  
2 Team Woodhaven T 01:54:52  
3 Paul Vertrees M 02:03:41  
4 Sean Iverson M 02:06:58  
5 Herb Maison M 02:09:04  
6 Team Polaris T 04:09:32  
7 Melissa Schott F 04:28:12  
- Blazing Trails T --:--:-- DNF
- Travis Flannigan & Kyle Flannigan T --:--:-- DNF
- Ian Munslow M --:--:-- DNF
- John Palaka M --:--:-- DNF

Orange (CSOL)
# Name Class Time Comments
1 Austin Shepard M 01:29:40 Cañon City Team 1
2 Aaron Worley M 01:32:41 Cañon City Team 1
3 Joseph Leach M 01:41:07 Air Academy 'M' Team
4 Alex Knoedler M 02:27:33 Cañon City Team 1
- Zamen E. Hopson M --:--:-- DNF
- L. Villalobos, J. Rojas & E. Lenard T --:--:-- DNF (Beginner Team)
- Michael Lamora M --:--:-- DNF
- Yosef Charrizez M --:--:-- DNF
- Amanda Taylor F --:--:-- DNF
- Leandra Flores F --:--:-- DNF
- Rathana Preap M --:--:-- DNF
- Anthony Zambrano M --:--:-- DNF
- Cody Jackson M --:--:-- DNF
- Donald Skalecke M --:--:-- DNF
- Brian Martinez M --:--:-- DNF
- Angel Buenrrostro M --:--:-- DNF
- Issac Hernandez M --:--:-- DNF
- W. Meeusen, I. Martinez & J. Hernandez T --:--:-- DNF (Beginner Team)
- Jessica Avorque & Omar Rodriquez T --:--:-- DNF (Beginner Team)
- Cody Driver M --:--:-- DNF
- James Polley M --:--:-- DNF
- Anthony Peters M --:--:-- DNF
- Mitchell Lyall M --:--:-- DNF
- Adam Rucker M --:--:-- DNF
- Colin McConnaughhay M --:--:-- DNF
- Michael A. Scott M --:--:-- DNF
- Alex Feliz F --:--:-- DNF
- Jackie Horton F --:--:-- DNF
- Tonni Horton F --:--:-- DNF
- William Black M --:--:-- DNF
- Kevin Fontenot M --:--:-- DNF
- Justin Swanson M --:--:-- DNF
- Alex Skerjanec M --:--:-- DNF
- Justin Hunter M --:--:-- DNF
- Seth Huber M --:--:-- DNF

Yellow
# Name Class Time Comments
1 Bradley Rounds M 00:42:39 CSOL
2 Garland Castañeda M 00:59:27  
3 Sally Peach F 01:03:50  
4 Laura Warg F 01:07:15  
5 David Carney M 01:12:11 CSOL
6 David Davidson M 01:19:47 Fountain-Fort Carson Trojan Shields
7 Nathan May M 01:33:51 Fountain-Fort Carson Trojan Daggers
8 Rob Huber M 01:54:46  
9 Sally Gilman F 02:27:18  
- Miguel Rodriguez & Henry Martinez T --:--:-- MSP
- Carlos Garcia & Amasidi Acosta T --:--:-- MSP
- Deon Jones M --:--:-- MSP
- Juliette Carney F --:--:-- CSOL -- DNF
- Benjamin Walth M --:--:-- DNF

White
# Name Class Time Comments
1 Tim & Liam Sayer T 01:25:08  

 

DNF = Did not finish (one or more controls missed)
MSP = Mispunched (one or more incorrect controls)
OVT = Overtime

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com