Night-O & Standard Orienteering Meet (Aug 10 & 11) at Frisco Peninsula
Saturday, August 10th, 2013 -- Frisco


· Course Setter: Sherry Litasi
· Course Vetter: Brendan White
· Meet Director: Sherry Litasi
· E-Punch Coordinator: Doug Berling
· E-Punch Crew: Bob Ellis, Sherry Litasi
· Registration: Adam McFarren, Bob Ellis, Galen Moore
· Beginner Instruction: Doug Berling
· Starts: Brendan White, Sherry Litasi
· Control Retrieval: Brendan White, Chawla Family, Maria White, Sherry Litasi
· Meet Equipment: Doug Berling

  • Please send an email to the webmaster if your name is misspelled or missing in the results or the volunteer list.


Results


Night-O -- Long
# Name Class Time Comments
1 Graham Baird M 00:53:58  
2 Dan Nielson M 01:13:13  
3 Sverre Froyen M 01:20:16  
4 Team Lupine Racing (Jason & Paula) T 01:21:13  
5 Douglas Berling M 01:37:19  

Night-O -- Short
# Name Class Time Comments
1 Michael Rounds M 00:39:00  
2 Krohn Team 3 (Daniel & Jonathan) T 00:48:08  
3 Krohn Team 2 (Eric & Sharon) T 00:55:43  
4 Adam McFarren M 01:03:11  
5 Geoff Murphy M 01:14:27  
6 Bob Ellis M 01:22:39  
7 Krohn Team 1 (Rachel & Hannah) T 01:22:54  
8 White Family Boys T 01:27:43  
9 Are We There Yet? (Terri & Rajesh) T 01:37:54  
10 Justin Jayne M 02:00:21  
- Tara Calloway F --:--:-- MSP
- Team Awesome (Kathy & Stephanie) T --:--:-- MSP
- Team Epic (Angela, Kiowa & Cam) T --:--:-- MSP
- White Family Girls T --:--:-- DNF

Red
# Name Class Time Comments
1 Graham Baird M 00:48:04  
2 Pete Swenson M 01:14:04  
3 Pablo Jimeno Largo M 01:16:27  
4 Gøril S. Jones F 01:16:48  
5 Colby Rickard M 01:22:49  
6 Michael Rounds M 01:27:39  
7 Team DonoKim T 01:38:37  

Green
# Name Class Time Comments
1 Kevin McGouldrick M 01:05:08  
2 Steve Dornseif M 01:06:15  
3 Galen Moore M 01:06:40  
4 Bob Ellis M 01:17:49  
5 Susie Madden F 01:20:53  
6 Geoff Murphy M 01:42:06  
7 Ian Munslow M 01:42:36  
8 Valentina Shcherbinina F 01:44:34  
9 Team Kilimanjaro T 01:49:25  

Brown
# Name Class Time Comments
1 Justin Jayne M 01:46:25  
2 Are We There Yet? (Terri & Rajesh) T 02:00:30  
3 Ward Team T 02:28:47  

Orange
# Name Class Time Comments
1 Team Hunt T 00:45:12  
2 Tara Calloway F 01:03:31  
3 Ian Munslow M 01:04:41  
4 Cindy Osmun F 01:27:21  
5 Team Sonya T 01:31:32  
6 Damien Brown T 01:46:36  
7 Team Awesome (Kathy & Stephanie) T 01:50:45  
8 Sally Gilman F 01:58:40  
9 Team Slowey T 02:47:10  
10 Cleary Team T 03:02:03  

Yellow
# Name Class Time Comments
1 Paul Wefald M 00:57:22  
2 Alex Guzzo M 01:01:32  
3 Team Dornseif T 01:12:32  
4 Varble Family T 01:19:03  
5 Masters of the O-Universe (Kathy & Mike) T 01:24:24  
- Team Epic (Angela, Kiowa & Cam) T --:--:-- MSP

Bike-O
# Name Class Time Comments
1 Graham Baird M 00:39:23  
2 Kate & Tim Zander T 00:46:30  
3 Douglas Berling M 00:56:28  
4 Geoff Murphy M 01:11:30  
5 Masters of the O-Universe (Kathy & Mike) T 02:02:28  

 

DNF = Did not finish (one or more controls missed)
MSP = Mispunched (one or more incorrect controls)
OVT = Overtime

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com