Orienteering Meet at Cherry Creek State Park
Sunday, April 6th, 2014 -- Aurora

Many thanks to all who attended! We were lucky to have great, sunny weather for most of the day; it started to rain just as we packed up the last bits of equipment...


· Course Setter: Gøril S. Jones
· Course Vetter: Dmitriy Zamoshchin
· Meet Director: Sherry Litasi
· CSOL Coordinator: Leif Anderson
· Control Setting: Dmitriy Zamoshchin, Gøril S. Jones, Yelena Zamoshchina
· E-Punch Coordinator: Doug Berling, John Crowther
· Registration: B. Brooke Mann, Elton Jones, Galen Moore, Kathleen Brennan
· Beginner Instruction: Gøril S. Jones, Troy Bozarth
· Starts: Kris Beecroft, Rob Huber, Troy Bozarth
· Control Retrieval: Brian Moore, Carol Johnson, Galen Moore, JP Lande, Ken Lotze
· Signs: Sherry Litasi

  • Please send an email to the webmaster if your name is misspelled or missing in the results or the volunteer list.


Results


Red
# Name Class Time Comments
1 Graham Baird M 00:37:36  
2 Leif Anderson M 00:43:47  
3 JP Lande M 00:45:08  
4 Steve Leovy M 00:47:32  
5 Brian Moore M 00:50:04  
6 Robert Rudd M 00:50:23  
7 Troy Bozarth M 00:50:27  
8 Sverre Froyen M 00:52:07  
9 Tom Bagby M 00:52:23  
10 Dennis Carney M 00:52:46  
11 Nathan Larson M 00:59:32  
12 John Crowther M 01:02:35  
13 Doug Berling M 01:05:08  
14 Ken Lotze M 01:06:56  
15 Brendan White M 01:06:59  
16 Kris Beecroft F 01:09:18  
17 Team Lupine Racing USA (Jason & Paula) T 01:09:21  
18 B. Brooke Mann F 01:12:09  
19 Andy Nauman M 01:12:22  
20 Hounds AR T 01:14:11  
21 Carol Johnson F 01:14:33  
22 Wayne Meeusen M 01:28:44  
23 Kaylah Galloway F 01:48:58  
24 Ryan Teter T 01:56:19  
- Mikhail Martemyanov M --:--:-- MSP

Green
# Name Class Time Comments
1 Casey Keilbarth M 00:42:02 USAFA
2 Galen Moore M 00:43:06  
3 Michael Rounds M 00:49:36  
4 Team Lupine Racing USA (Jason & Paula) T 00:53:06  
5 Bill Dargin M 00:53:12  
6 Amy Winston F 00:59:57  
7 Cindy Shellito F 01:04:20  
8 Jody Handerson T 01:19:56  
9 Valentina Shcherbinina F 01:22:52  
10 Senia Bozova F 01:24:04  
11 Cindy Osmun F 01:40:24  
12 Ian Munslow M 01:40:37  

Orange
# Name Class Time Comments
1 Brian Moore M 00:22:49  
2 Jim Hodge M 00:25:11  
3 Pablo Fernandez M 00:34:09  
4 Ivan Martemyanov M 00:34:43  
5 Hilla Aurén F 00:35:32  
6 Dream Crushers T 00:38:26  
7 Masters of the O Universe T 00:43:48  
8 Bissel Family (Bob, Ashley & Aaron) T 00:51:31  
9 Are We There Yet? (Terri & Rajesh Chawla) T 00:55:59  
10 Taylor M 00:57:50  
11 Carol Sauceda F 01:05:36  
12 Rosie Schler & Lynn Amundsen T 01:08:35  
13 Val Long F 01:15:12  
14 Terry & Paula Malleck T 01:16:48  
15 Becky Ruttenberg F 01:42:07  
16 Mia Chilman T 02:33:24  
- Kyle, Ted & Angela Weishaar T --:--:-- MSP
- Stephanie Chawla F --:--:-- DNF

Orange (CSOL)
# Name Class Time Comments
1 Alex Knoedler M 00:23:47 Cañon City HS Army JROTC
2 Jared Leach M 00:26:48 Air Academy HS AFJROTC
3 Zach Helzer M 00:29:44 Air Academy HS AFJROTC
4 Chris Kurtz M 00:31:03 Cañon City HS Army JROTC
5 Matt Flaherty M 00:31:38 Air Academy HS AFJROTC
6 Tristen Hunt M 00:31:55 Cañon City HS Army JROTC
7 Jacob Rideout M 00:33:01 Cañon City HS Army JROTC
8 Jeremiah Tackett M 00:34:17 Air Academy HS AFJROTC
9 Matthew Knoedler M 00:35:39 Cañon City HS Army JROTC
10 Erik Hensle M 00:35:56 Air Academy HS AFJROTC
11 Bradley Rounds M 00:40:05 Rounds Faith Academy
12 Daniel Zamoshchin M 00:40:11 Falcon Creek Middle School
13 José Medina M 00:41:27 Denver North HS Army JROTC
14 Jaden Sypherd M 00:43:04 Air Academy HS AFJROTC
15 Blake Danis M 00:45:00 Air Academy HS AFJROTC
16 Caleb Kimble M 00:45:41 Air Academy HS AFJROTC
17 Carl Lindsay M 00:54:20 Air Academy HS AFJROTC
18 Baily Nagle F 00:58:30 Air Academy HS AFJROTC
19 Gannon Long M 01:01:55 Cañon City HS Army JROTC
- Nick Gamez M --:--:-- MSP -- Denver North HS Army JROTC
- Damen Quintana M --:--:-- MSP -- Denver North HS Army JROTC

Yellow
# Name Class Time Comments
1 Ivan Martemyanov M 00:22:51  
2 Caleb Kimble M 00:24:49 CSOL High School JV -- Air Academy HS AFJROTC
3 Brianna Mueller F 00:29:33 CSOL High School JV -- Cañon City HS Army JROTC
4 Team Militia T 00:30:53 Red Rocks Community College
5 Angela Chawla F 00:34:45 CSOL Middle School -- Arvada North Middle School
6 Daniel Friedman M 00:34:49 CSOL High School JV -- Air Academy HS AFJROTC
7 Yelena Zamoshchina F 00:37:50  
8 Depak Puri M 00:38:13 CSOL High School JV -- Denver North HS Army JROTC
9 Sherri Renner F 00:39:40  
10 Team Mountain Lion T 00:39:53 Red Rocks Community College
11 Teshawn Williams M 00:43:16 CSOL High School JV -- Denver North HS Army JROTC
12 Natalia Ozhegova Team T 00:43:42  
13 Becky Ruttenberg F 00:44:51  
14 Pablo, Anika & Eva Fernandez T 00:47:35  
15 Troop 633 Team 1 T 00:47:52  
16 Trail Blazers T 00:52:26 Red Rocks Community College
17 Jerbo Team T 00:55:18  
18 Troop 633 Team 2 T 00:59:13  
19 Schoennasel / Leovy / Kinschner Team T 01:08:14  
- Angelo Quintana M --:--:-- MSP -- Air Academy HS AFJROTC
- Scott Lynch M --:--:-- MSP

White
# Name Class Time Comments
1 Finnish Mafia T 00:30:59  
2 Tanya Larson F 00:42:23  
3 Julia Martemyanova F 00:49:28  

 

DNF = Did not finish (one or more controls missed)
MSP = Mispunched (one or more incorrect controls)
OVT = Overtime

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com