Orienteering Meet at Kelly Dahl
Saturday, October 8th, 2016 -- Nederland


· Course Setter: JP Lande
· Course Vetter: Sverre Froyen
· Meet Director: Doug Berling
· E-Punch Coordinator: Doug Berling, John Crowther
· Registration: Amy Winston, Sam Bali, Sharon Crawford
· Beginner Instruction: Doug Berling, Kathleen Brennan, Michael Rounds
· Starts: JP Lande
· Snacks: JP Lande
· Control Retrieval: Andrew Phillips, Carol Johnson, Doug Berling, Gordon McCurry, Ken Lotze
· Meet Equipment: Doug Berling

  • Please send an email to the webmaster if your name is misspelled or missing in the results or the volunteer list.


Results


Red
# Name Class Time Comments
1 Graham Baird M 00:54:22  
2 Troy Bozarth M 01:10:43  
3 Joseph Burkhead M 01:11:04  
4 Brian Moore M 01:21:45  
5 John Crowther M 01:32:03  
6 Gordon McCurry M 01:45:12  
7 Dave Cleveland M 01:52:57  
8 Team Lupine Racing (Jason & Paula) T 01:55:20  
9 Erik & Jenna T 03:37:48  
10 Dawes Wilson M 03:42:16  
- Sean Rishavy M --:--:-- DNF
- Clint Ross M --:--:-- DNF

Green
# Name Class Time Comments
1 Yves Nager M 00:53:23  
2 Dmitriy Zamoshchin M 01:11:47  
3 Sharon Crawford F 01:12:23  
4 Douglas Berling M 01:13:27  
5 B. Brooke Mann F 01:13:50  
6 Jessica Rykken F 01:14:40 NEOC
7 Sam Bali M 01:18:33  
8 Ken Lotze M 01:22:27  
9 Bradley Rounds M 01:23:09  
10 Douglas Swank M 01:26:21 EMPO
11 Carol Johnson F 01:35:14  
12 Brendan White M 01:47:22  
13 Team Sydney T 01:52:48  
14 Valentina Shcherbinina F 02:00:46  
15 Amy Winston F 02:07:24  
16 Ben Zeiger M 02:17:42  
17 Senia Bozova F 02:18:53  
18 Nancy McCurry F 02:27:49  
- Andrew Phillips M --:--:-- DNF

Brown
# Name Class Time Comments
1 Pablo Fernandez M 01:11:26  
2 Jim & Jess Mott T 01:26:00  
3 Kathleen Brennan F 02:03:18  
- Crew 537 T --:--:-- MSP

Orange
# Name Class Time Comments
1 Shelby Traverso F 00:45:35  
2 Dave Cleveland M 00:46:07  
3 Daniel Zamoshchin M 00:46:17  
4 Alan Powers M 00:47:16  
5 Jonathan Eisen M 00:47:20  
6 Wood Brothers M 00:52:27  
7 Jim Hodge M 00:57:50  
8 Michael & Anna Rounds T 01:03:56  
9 Bruce Osmun M 01:14:49  
10 Cindy Shellito F 01:22:05  
11 Team 1 (RRCC) T 01:22:11  
12 Andrew Phillips M 01:27:23  
13 Cindy Osmun F 01:29:16  
14 Geoff Murphy M 01:41:27  
15 Ian Munslow M 01:53:25  
16 Jordan Wirfs-Brock M 02:03:41  
- Ryashchentsev Team T --:--:-- MSP
- Elizabeth Bramhall F --:--:-- MSP
- Becky Ruttenberg F --:--:-- DNF
- Right Meow (RRCC) T --:--:-- DNF

Yellow
# Name Class Time Comments
1 Shelby T. & Joe V. T 00:42:17  
2 Becky Ruttenberg F 01:01:02  
3 Team Baker T 01:18:23  
4 Jessica & Jayden Shaull T 01:27:22  
5 Eunjung Choi F 01:30:38  
6 Becca, Gavin & Elise Burkhead T 01:40:57  
7 Yelena Zamoshchina F 01:41:32  
8 Dakota / Crooked Timber Academy T 01:47:58  
9 Something Burning T 02:10:45  
- Joan De Graaff F --:--:-- MSP

White
# Name Class Time Comments
1 Jim & Jess Mott T 00:19:25  
2 Jessica Yurchich F 00:30:18  
3 Sean Anderson (RRCC) 01:36:19  
- David Riter M --:--:-- MSP

 

DNF = Did not finish (one or more controls missed)
MSP = Mispunched (one or more incorrect controls)
OVT = Overtime

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com