Orienteering Meet at Cheyenne Mountain State Park
Saturday, April 20th, 2019 -- Colorado Springs

CSOL Results -- Individual:

CSOL Orange HS Male
1 James Matchette  Air Academy AFJROTC      100 points
2 Andrew Pixley    Air Academy AFJROTC       95 points
3 Thomas Leach     Air Academy AFJROTC       93 points

CSOL Yellow HS JV Male
1 David Shuman     Air Academy AFJROTC      100 points
2 Nick Lavelle     Air Academy AFJROTC       95 points
3 Max Hart         Air Academy AFJROTC       93 points

CSOL Yellow Middle School
1 Roan Varble      McGinnis Middle School   100 points
2 Thane Varble     Avery Parsons Elementary  95 points

CSOL Results -- Teams:

1 Air Academy 1                             288 points    
  James Matchette    Air Academy AFJROTC    100 points  
  Andrew Pixley      Air Academy AFJROTC     95 points  
  Thomas Leach       Air Academy AFJROTC     93 points  
 
2 Air Academy 2                             273 points    
  Brenner Craft      Air Academy AFJROTC     92 points  
  Benjamin Turechek  Air Academy AFJROTC     91 points  
  Ryan Lynn          Air Academy AFJROTC     90 points  
 
3 Air Academy 3                             261 points    
  Louden Archuleta   Air Academy AFJROTC     88 points  
  Zach Almadani      Air Academy AFJROTC     87 points  
  Caiden Green       Air Academy AFJROTC     86 points


· Course Setter: Jim Baker
· Meet Director: Doug Berling
· E-Punch Coordinator: Doug Berling, Simon Maybury
· Registration: B. Brooke Mann, Sharon Crawford
· Beginner Instruction: Senia Bozova
· Starts: Jim Baker
· Snacks: Gøril S. Jones
· Control Retrieval: Alex Bromfield, Mark Stuemky, Sarah Ginsbach, Senia Bozova
· Water: Craig Murray
· Meet Equipment: Craig Murray

  • Please send an email to the webmaster if your name is misspelled or missing in the results or the volunteer list.


Results


Red
# Name Class Time Comments
1 Craig Murray M 00:50:51  
2 Galen Moore M 01:02:37  
3 Troy Bozarth M 01:08:26  
4 Sverre Froyen M 01:14:40  
5 B. Brooke Mann F 01:16:36  
6 Travis Messina M 01:17:59  
7 Joe Hunt M 01:23:59  
8 Tom Bagby M 01:25:27  
9 Sharon Crawford F 01:29:18  
10 Gøril S. Jones F 01:40:17  
- Maiya Anderson F --:--:-- MSP

Green
# Name Class Time Comments
1 Lova Berzelius F 00:47:00  
2 Sandra Berzelius F 00:59:10  
3 Arvid Berzelius M 01:06:03  
4 Sarah Ginsbach F 01:09:22  
5 Rachael Abler F 01:16:22  
6 Mark Stuemky M 01:17:02  
7 Alex Bromfield F 01:23:47  
8 Bill Dargin M 01:24:03  
9 Steve Willman M 02:05:52  
10 Senia Bozova F 02:16:32  
- Kathleen Brennan F --:--:-- MSP

Orange
# Name Class Time Comments
1 James Matchette M 00:32:25 Air Academy AFJROTC
2 Andrew Pixley M 00:42:52 Air Academy AFJROTC
3 Thomas Leach M 00:43:36 Air Academy AFJROTC
4 Alma Berzelius F 00:45:19  
5 Brenner Craft M 00:45:33 Air Academy AFJROTC
6 Benjamin Turechek M 00:48:35 Air Academy AFJROTC
7 Jim Kramer M 00:55:26  
8 Ryan Lynn M 00:55:50 Air Academy AFJROTC
9 Rachael Abler F 00:57:47  
10 Louden Archuleta M 01:06:35 Air Academy AFJROTC
11 Charlotte Maybury F 01:21:33  
12 Zach Almadani M 01:32:48 Air Academy AFJROTC
13 Caiden Green M 01:49:35 Air Academy AFJROTC
14 Ian Munslow M 01:54:47  
15 Litasi Team (Sherry & Karin) T 01:55:56  
- Sean O'Neil M --:--:-- MSP / Air Academy AFJROTC

Yellow
# Name Class Time Comments
1 Roan Varble M 00:26:38 McGinnis Middle School
2 David Shuman M 00:32:13 Air Academy AFJROTC
3 Jim Kramer M 00:32:42  
4 Rob Huber M 00:33:16  
5 Nick Lavelle M 00:34:12 Air Academy AFJROTC
6 Max Hart M 00:36:14 Air Academy AFJROTC
7 Meredith Provan F 00:46:43  
8 Thane Varble M 00:53:16 Avery Parsons Elementary
9 Elle White F 01:02:03 Air Academy AFJROTC
10 Susan Mahaffey F 01:06:02 Air Academy AFJROTC
11 Cameron & Valerie Murray T 01:12:15  
- Kalliste White F --:--:-- DNF / Air Academy AFJROTC

White
# Name Class Time Comments
1 Kai Willman M 00:46:39  

 

DNF = Did not finish (one or more controls missed)
MSP = Mispunched (one or more incorrect controls)
OVT = Overtime

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com