Orienteering Meet at US Air Force Academy
Saturday, September 11th, 2021 -- Colorado Springs


· Course Setter: Neal Barlow
· Meet Director: Maiya Anderson
· Control Setting: Galen Moore
· Set-up: Alan Powers, Doug Berling, Galen Moore, Jennifer Sundquist, Maiya Anderson
· E-Punch Coordinator: Doug Berling
· E-Punch Crew: Jieyi Zhou
· Registration: Gøril S. Jones, Kris Beecroft, Maiya Anderson, Senia Bozova
· Beginner Instruction: Kathleen Brennan, Michael Rounds
· Starts: Galen Moore, Maiya Anderson
· Control Retrieval: Bridge Bordelon, Doug Berling, Jonathan Krohn, Maiya Anderson, Odd Bersvendsen, Sharon Crawford, Travis Messina, Ulla Westermann
· Meet Equipment: Alan Powers

  • Please send an email to the webmaster if your name is misspelled or missing in the results or the volunteer list.


Results


USAFA Prep School Score-O
# Name Class Time Comments
1 Jacob Hearns M 01:41:10 20 points
2 Maximo Roldan M 01:41:16 19 points
3 Michael Watts M 01:50:10 19 points
4 Antonio Thomas M 01:57:18 16 points
5 Alexander Metcalf M 01:41:10 13 points
6 Name TBD M 01:01:22 8 points

Blue
# Name Class Time Comments
1 Graham Baird M 01:55:30  
2 Will Whitaker M 02:17:06  
3 Odd Bersvendsen M 02:17:11  
4 Alan Powers M 03:15:29  
- B. Brooke Mann F --:--:-- MSP
- Richard Kelly M --:--:-- DNF
- Troy Bozarth M --:--:-- DNF
- Tom Bagby M --:--:-- DNF
- Dennis Carney M --:--:-- DNF

Red
# Name Class Time Comments
1 Alex Walker M 01:31:13  
2 Bridge Bordelon F 01:42:27  
3 Blake Danis M 02:04:17  
4 Jonathan Krohn M 02:13:14  
5 Sverre Froyen M 02:13:57  
6 Sharon Crawford F 02:24:41  
7 Daniel Krohn M 02:43:29  
8 Baty Team T 02:55:47  
9 Travis Messina M 03:05:42  
10 Jieyi Zhou F 03:16:48  
- Nolan Williams M --:--:-- DNF

Green
# Name Class Time Comments
1 Timothy Dobretsov M 01:19:18 US Air Force Academy
2 Daniel Walker M 01:30:55  
3 Michael Rounds M 01:31:09  
4 Fire Breathing Rubber Duckies T 01:45:10  
5 Carol Johnson F 02:20:10  
6 Bill Dargin M 03:23:18  
7 Karchut Team T 03:30:29  
- McKays T --:--:-- MSP
- Valentina Shcherbinina F --:--:-- DNF
- Senia Bozova F --:--:-- DNF

Orange
# Name Class Time Comments
1 Maiya Anderson F 00:50:55  
2 Cory Brodzinski M 01:18:00  
3 Adam Snider M 01:31:36 Air Academy AFJROTC
4 Meredith Provan T 01:35:36  
5 Mouyong Liu M 01:42:21  
6 Dora Haslinger F 01:45:51  
7 Eric Krohn M 01:46:04  
8 Ben Roy M 01:50:30 Air Academy AFJROTC
9 Tessa Clarkson F 02:01:13  
10 Geoff Murphy M 02:14:11  
11 Dan Wilson-Johnson T 02:27:41  
12 Jeff & Cookie Ford T 02:47:51  
13 Kathleen Brennan F 03:23:17  
- Potato Hogs T --:--:-- MSP
- Luke Snider M --:--:-- DNF / Air Academy AFJROTC
- Ulla Westermann F --:--:-- MSP
- Leo Power M --:--:-- DNF / Air Academy AFJROTC
- Jennifer Sandquist F --:--:-- DNF

Yellow
# Name Class Time Comments
1 Seth Cornelius M 00:47:48  
2 Vicente Ruiz-Montemayor M 01:08:36 Air Academy AFJROTC
3 Avery Wermers M 01:10:04 Air Academy AFJROTC
4 Zach Dewing M 01:11:56 Air Academy AFJROTC
5 Patricia McNeelege T 01:20:03  
6 Ulla & Jerry Westermann F 01:38:24  
7 Robin Kelly F 01:44:42  
8 Zaremba Team T 01:45:40  
9 Natasha Polombo F 02:41:20 Air Academy AFJROTC
10 Tirzah Peters F 02:41:24 Air Academy AFJROTC
11 Elisabeth Tempia F 02:47:45 USAFA Prep School
12 Fischbach Team T 02:50:29  
- Ken Shiflet M --:--:-- DNF
- Damien Rogers M --:--:-- DNF
- Bob Shiflet M --:--:-- DNF
- Gable Family T --:--:-- DNF
- Hannah English F --:--:-- DNF / USAFA Prep School

White
# Name Class Time Comments
1 Rinezta Team T 00:47:43  
2 Katie Rogers F 01:02:15  
3 Jojola / Fiorito Team T 02:07:30  

 

DNF = Did not finish (one or more controls missed)
MSP = Mispunched (one or more incorrect controls)
OVT = Overtime

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com